Prednáška

Juraj Jánošík - prednáška

Picture-Taker-qphuf6
Zdá sa vám, že o našom najslávnejšom zbojníkovi už viete všetko? To si na začiatku prednášky o Jurajovi Jánošíkovi mysleli aj siedmaci. A predsa sa v Sobášnom paláci v Bytči 18.10. 2018 opäť dozvedeli nové informácie – napríklad, že v tomto roku oslavujeme 330-te výročie jeho narodenia, že bojoval vo vojsku kurucov a uveril heslu „S Bohom za národ a slobodu“ a že v skutočnosti zbíjal len jednu zbojnícku sezónu, t. j. nie viac ako pol roka. Aj napriek tomu, že mu súd nedokázal vinu, bol odsúdený a exemplárne potrestaný obesením za ľavé rebro na výstrahu ostatným. Možno táto veľká nespravodlivosť, možno skutočnosť, že Jánošík preukázateľne nezbíjal pre seba, ale ulúpené peniaze rozdával najchudobnejším a najpotrebnejším a možno jeho veľká osobná odvaha a statočnosť zapísali sa do sŕdc Slovákov a spravili z neho legendu.

Fotogaléria

Ľudové liečiteľstvo

Picture-Taker-G4rUei
16.5.2018 žiaci VI.A triedy navštívili Sobášny palác v Bytči, aby si vypočuli odbornú etnologickú prednášku o liečivých rastlinách, ich výskyte, použití a príprave. Zároveň sa dozvedeli, ako sa tieto rastlinky používali v minulosti. Okrem teoretických znalostí mali možnosť overiť si svoju pamäť aj v praktickom kvíze. Na záver  každý odchádzal na autobus s pohárom teplého bylinkového čajíka v ruke. Aj touto cestou ďakujeme pracovníkom Považského múzea v Žiline za zaujímavé a podnetné informácie.

„Život po živote“

Picture-Taker-UScfjL
Takýto tajomný názov mala historicko-etnografická prednáška s pracovníčkami Považského múzea, ktorej sa zúčastnili žiaci VI.A a VII.A triedy, 27. 10. 2017 v Sobášnom paláci v Bytči. Dozvedeli sa na nej o zvykoch aj poverách, ktoré sprevádzali našich predkov počas pohrebných rituálov, ale aj o tradíciách a symboloch Keltov počas sviatku Samhainu , či pôvode Halloweenu. Viete prečo väčšinou na „Dušičky“ prší? Spýtajte sa šiestakov alebo siedmakov, odpoveď už poznajú...  

Fotogaléria